SCHOOL DEPARTMENT   Instr Specialization Faculty Member Office
Health Science Tammy Frankland, Dean       HS 202A
Darian Eskam, Acad Assistant       HS 202 
Medical Lab Tech   Medical Lab Tech Audrey Hentzen LS 111
Interim Prog Dir Medical Lab Tech Bernardino Madsen LS 112
Nursing Prog Dir Nursing Heather Huber HS 104
  Nursing Karen Buetner-Price HS 223
  Nursing Marjory Christiansen HS 228
  Nursing Teresa Corkill HS 216
  Nursing Lori Fichman HS 222
  Nursing Gail Gallagher HS 204
  Nursing Heidi Loucks HS 206
  Nursing Marianne Madariaga HS 209
  Nursing Kelly Politte HS 205
  Nursing Tracy Suhr HS 103
  Nursing Jennifer Taulealea HS 207
  Nursing Nubia Urquijo-Arana HS 106
Occup Ther Asst Prog Dir Occup Therapy Asst Marla Wonser LH 113B
  Occup Therapy Asst Cassady Hoff LH 113A
  Occup Therapy Asst Melissa Neff LH 113D
Paramedic Prog Dir Paramedic Russ Christiansen LH 188
Pharmacy Technology Prog Dir Pharmacy Technology Sheri Roumell LH 103A
  Pharmacy Technology Amy Raymond LH 104
Physical Education Dept Hd Physical Education Angel Sharman TB 136B
  Physical Education Daniel Dalen TB 163
  Physical Education Mike Moline TB 161
Radiologic Technology Prog Dir Radiologic Technology Laurie Weaver HS 105
  Radiologic Technology Richard Johnson HS 118A
  Radiologic Technology Fred Kuck HS 119
Respiratory Therapy Prog Dir Respiratory Therapy Douglas Neubert HS 113
  Respiratory Therapy Tammy Knotts HS 117
Simulation Lab Prog Dir Simulation Lab Director David Bodily HS 128
  Simulation Project Manager Rachel Chadderdon HS 131
  Simulation Assistant Lupe Kerr HS 130
Business & Industry Lesley Travers, Dean       BU 103A/CS 117
Rachel Wright, Acad Assistant       BU 103/CS 116
Accounting Dept Hd Accounting Mark Oxley BU 108
  Accounting Gary Becker BU 209
Accounting Elizabeth Ott BU 204
Automotive Technology Dept Hd Automotive Tech Randal Waldron CS 118
Business Administration Dept Hd General Business Scott Nolan BU 110
General Business Stephen Dobby BU 206
Business Law Deborah Shugart BU 115
  General Business Joe Simon BU 203
Computer Apps / Bus Tech Dept Hd Computer Applications Roberta Marvel BU 404C
  Web Design Nathan Long BU 211
Construction/Machine Tool Dept Hd Construction Tech/Machine Tool Mark Steinle WT 146
  Construction Tech Charles Mayfield WT 129B
  Machine Tool Mark McCool WT 129C
Diesel Technology Dept Hd Diesel Technology Glen Roberts CS 150
  Diesel Technology Jeff Morris CS 149
Drafting / Design Dept Hd Drafting & Design Jason Eggemeyer GW 116H
  Drafting & Design Paul Brutsman GW 116I
ELAP (non-union) Dept Hd Electronics Jonathan Blesi GW 116F
Marketing Dept Hd Marketing/Hospitality Scott Nolan BU 110
  Marketing & Hospitality Ginny Garner BU 109
Power Plant Technology Prog Dir Power Plant, Renewable Energy, ELAP (union), Aviation Richard Burnett CS 119
  Power Plant Technology Sissy Goodwin CS 107
  Power Technology Mike Malone CS 106
Electronics Dept Hd Electronics, Robotics, Manufacturing   David Arndt GW 116E
  Electronics Jonathan Blesi GW 116F
  Electronics Megan Graham GW116D
Fire Science Dept Hd Fire Science Dale Anderson EI 118
Water Quality Prog Dir Water Quality / Enviro Science William Mixer III EI 108
Welding/Autobody Dept Hd Welding/Autobody Darin Miller WT 129A
Autobody Mark Steinle WT 146
Social & Behavioral Sciences Shawn Powell, Dean       LH 166
Crystal Sosalla, Acad Assistant       LH 166
Anthropology Dept Hd Anthropology Barbara Mueller PS 335
Communications Dept Hd Communications Terry Rogers KT 144
  Communications Jessica Hurless KT 147
  Communications Doug Hall KT 146
  Communications Peter Van Houten CE 106
  Communications Gretchen Wheeler KT 143
Criminal Justice Dept Hd Criminal Justice Arthur Washut LH 175E
  Criminal Justice Maya Russell 1/2 time LH 175A
Economics Dept Hd Economics Thomas Schellberg LH 175G
Education Dept Hd Education Kerri Mahlum CE 123
  Education Thomas DeVoogd CE 120
  Education Renee Griffith CE 121
  Education Cammy Rowley CE 122
History Dept Hd History Tanis Lovercheck-Saunders LH 175D
Paralegal Prog Dir Paralegal Mary Kubichek LH 175H
Political Science Dept Hd Political Science Erich Frankland LH 175I
  Political Science Nathan Blank LH 178
  Political Science 1/2 time Maya Russell LH 175A
  Political Science 1/2 time Samuel Weaver LH 191
Psychology/Addictionology Dept Hd Addictionology Diana Quealy-Berge LH 194
  Psychology  Ruth Doyle PS 342
  Psychology Brandon Kosine LH 175C
  Psychology Kim Talbott LH 175F
Sociology Dept Hd Sociology Chad Hanson LH 175B
Fine Arts and Humanities Eric Unruh, Dean       FA 302
Kathy Coe, Acad Assistant       FA 303
English Dept Hd English Melanie Booth LH 294
  English Patrick Amelotte LH 177
  English Joseph Campbell LH 181
  English Sarah Colvert CE 135
  English Jill Hughes LH 180
  English Benjamin Lareau LH 182
  English Karen Moenkhaus CE 134
  English Terry Rasmusen PS 336
  English Cara Rodriguez CE 131
  English Darby Sawyer CE 132B
  English Holly Wendt LH 179
  English David Zoby CE 119
  Writing Center Director Julia Whyde CE 139
Gender Studies Dept Hd Gender Studies Georgia Wheatley BU 210
Music Prog Dir Music Douglas Bull MU 209
  Music Nathan Baker MU 210
  Music - Accreditation Coord. Jennifer Cowell MU 211
  Music Jerome Fleg MU 206
  Music David Alcorn MU 204
  Music Zachary Vreeman MU 207
  Music Kristen Lenth MU 208
Theatre / Dance Prog Dir Theatre & Dance Richard Burk KT 103
  Theatre & Music Larry Burger KT 117
  Theatre & Dance William Conte KT 104
  Theatre & Dance Douglas Garland KT 106
  Theatre & Dance Kyle Melton KT 105
  Theatre & Music James Olm KT 125
  Theatre & Dance Jodi Youmans-Jones KT 156
Visual Art Prog Dir Visual Art Linda Ryan VA 105
  Visual Art Justin Hayward VA 121
  Visual Art Valerie Innella VA 128
  Visual Art Michael Keogh VA 125
  Visual Art Nancy Madura VA 115
  Visual Art Michael Olson VA 111
World Languages Dept Hd World Languages Charles Ewing LH 289
  World Languages Eric Atkins LH 288
  Fulbright Scholar Minami Mori LH 295
Science Grant Wilson, Dean       PS 132A
Renee Sietmann, Acad Assistant       PS 132
Agriculture Dept Hd Agriculture Heath Hornecker WA 111
Agriculture Marty Finch WA 103
  Agriculture Jason Johnson WA 104
  Agriculture Jeremy Burkett WA 112
  Agriculture Todd Jones DE
Biology Dept Hd Biology John Chase LS 211
  Biology Thomas Clifford LS 207
  Biology Willard Robinson LS 206
  Anatomy/Physiology Scott Johnson LS 208
  Anatomy/Physiology Brandi Atnip LS 110
  Anatomy/Physiology Sharyn Polley DE
Computer Science   Computer Science Kevin Lenth PS 341
Earth Science Dept Hd Geography/Geology Melissa Connely EI 119
  Extractive Resources Kenneth Kreckel PS 115
  Geology Beth Wisely TM 105
  Geographic Info Syst Jeffrey Sun GW 116G
  Geology Kent Sundell TM 103
Environmental Science Dept Hd Environmental Science C. Evert Brown EI 111
  Environmental Science Kelsey Schmidt EI 121
Museum Director   Tate/Werner Deanna Schaff TM 102
Engineering/Physics Dept Hd Physics Jared Bowden PS 207
  Engineering Ardell Knudson PS 211
  Engineering Paul Marquard PS 210
  Physics Andrew Young PS 206
Mathematics Dept Hd Mathematics Debra Swedberg PS 343
  Mathematics Nick DeSalvo PS 127
  Mathematics Diane Ginsbach PS 128
  Mathematics Tracey Hollister PS 129
  Mathematics Kendall Jacobs PS 338
  Mathematics Mark Kuhlman PS 130
  Mathematics Kevin McDermott PS 212
  Mathematics Jacob McIntyre PS 337
  Mathematics Matthew Nickodemus PS 340
  Mathematics Claudia Stewart PS 344
  Mathematics Teresa Stricklin PS 339
Chemistry Dept Hd Chemistry Eric Mechalke PS 312
  Chemistry Mitchel Millan PS 333
  Chemistry Mark Mehn PS 311
Statistics Dept Hd Statistics Raymond Steinbacher PS 114
  Statistics Brook Russell PS 116
Continuing Education  Laura Driscoll, Executive Dean   GW 408G
Shannon Eskam, Admin Asst GW 408G
Melody Dugan, Office Assistant WT 124
Adult Learning   Adult Learning Ricky Burgin WT 123
  Adult Learning Constance Colman WT 115
  Adult Learning Director Beverly Dye WT 125
  Adult Learning Alberta Giraldo WT 115
  Adult Learning  Marguerite McGee WT 115
  Adult Learning  Kelsee Miller WT 102
  Adult Learning Coordinator Lisa Mixer WT 101A
  Adult Learning  Susan Sigler  WT 101
Educational Resources Trevor Mahlum, Dean       LH 132
Library   Library Elizabeth Floyd LI 217
  Library Jeanette Murrell LI 214
  Library Michelle DeSalvo LI 216